Laserowa operacja prostaty

Opublikowany

Laserowa operacja prostaty – co warto wiedzieć?

Laserowa operacja prostaty staje się coraz powszechniejszym zabiegiem. Jak wskazują badania, łagodny rozrost gruczołu krokowego dotyka coraz większej ilości przedstawicieli płci brzydkiej, którzy ukończyli 50. rok życia. Cierpi na niego już połowa panów po 60 roku życia. Aż 80% mężczyzn w wieku 70 – 80 lat doświadczy przykrych kłopotów z wydalaniem moczu.

Łagodny przerost prostaty można początkowo leczyć tabletkami. Nie zapobiegnie to jednak stopniowemu dalszemu narastaniu gruczolaka wewnątrz prostaty. Prędzej czy później leczenie chirurgiczne stanie się konieczne.

Nowoczesna metoda leczenia

Laserowa operacja prostaty to obecnie najnowocześniejsza metoda leczenia przerostu gruczołu krokowego. Różni się ona znacznie od klasycznej metody leczenia przerostu gruczołu krokowego – operacji typu TURP. TURP polega na wycinaniu chorej tkanki przez chirurga po kawałku z pomocą elektroresektora.

Tymczasem operacja laserowa pozwala na enukleację – czyli precyzyjne i całkowite usunięcie przerośniętego stercza w całości. Gwarantuje to szybszy powrót do pełnej sprawności i ogranicza ryzyko.

Laserowa operacja prostaty – zalety:

Laserowa operacja prostaty to:

  • brak ryzyka transfuzji krwi i śladowe krwawienie,

  • brak konieczności płukania pęcherza po zabiegu,

  • eliminacja zespołu poresekcyjnego,

  • krótki czas cewnikowania,

  • skrócenie hospitalizacji.

Operacja prostaty laserem zazwyczaj przeprowadzana jest laserem zielonym. Jest to nowy złoty standard terapii przerośniętego gruczołu krokowego.

Światło lasera pochłaniane jest przez oxyhemoglobinę czerwonych ciałek krwi. Towarzyszy temu efekt termiczny, który polega na natychmiastowym zamykaniu naczyń krwionośnych i odparowaniu tkanki prostaty. Dzięki temu operacja prostaty laserem zielonym nie powoduje utraty krwi. Zabieg może więc być wykonany nawet u pacjentów z obniżoną jej krzepliwością!

Do dzisiejszego dnia wykonano taką najnowocześniejszą procedurę u ponad 140 000 chorych. Przeprowadzone na nich badania potwierdzają, że laserowe usuwanie prostaty pod wszystkimi względami przewyższa dawne metody operowania przerośniętego stercza!

Autor
Kategorie Laserowe usuwanie prostaty, Operacje laserowe