Operacja laserowa - precyzja w służbie zdrowia

Opublikowany

Operacja laserowa stosowana w wielu gałęziach medycyny

Operacje laserowe stanowią synonim precyzji i minimalnej inwazyjności. Pozwalają na to zaawansowane technologie, które nieustannie implementuje nowoczesna medycyna. Operacja laserowa znajduje zastosowanie od urologii po okulistykę. Tym samym oferuje pacjentom szybszy powrót do zdrowia i mniej bolesne metody leczenia. Przykładem jest kamica nerkowa, gdzie laserowe rozbijanie kamieni pozwala pozbyć się bólu szybko i skutecznie. Takie przykłady można by mnożyć. Niestety najnowocześniejsze metody leczenia nadal pozostają w większości poza zasięgiem publicznej służby zdrowia. Nieustanne niedofinansowanie tego sektora skazuje pacjentów na tradycyjne metody leczenia. Ewentualnie na konieczność korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej. Nie da się jednak ukryć, że to drugie rozwiązanie bywa kosztowne.

Wskazania do operacji laserowych


O sposobie leczenia każdorazowo decyduje lekarz. Pomijając ograniczenia sprzętowe i kosztowe, operacja laserowa niesie ze sobą wiele dobrego. Szczególnie, że można za jej sprawą leczyć bardzo różne dolegliwości. Bywa, że usuwanie prostaty laserem jest bardziej wskazane w niektórych przypadkach, niż klasyczny zabieg chirurgiczny. Operacje laserowe są zalecane w przypadku:
  • Łagodnego przerostu prostaty – laserowa enukleacja prostaty jest metodą pozwalającą na usunięcie powiększonej tkanki prostaty. Pacjent może szybko wrócić do pełnej sprawności.

  • Kamieni nerkowych – laserowe rozbijanie kamieni nerkowych to technika umożliwiająca rozbiór kamieni na drobne części. Następnie okruchy są bez problemu wydalane z moczem przez pacjenta.

  • Wad wzroku – od bardzo dawna w okulistyce laser stosuje się do korygowania wad wzroku. Nie stanowi problemu krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Możliwe jest także leczenie zaćmy i jaskry.

  • Dermatologii – usuwanie blizn, brodawek, zmian barwnikowych, tatuaży i nadmiernego owłosienia to tylko niektóre z dermatologicznych zastosowań lasera.

  • Przeciwwskazania do operacji laserowych

    Mimo szerokiego zakresu zastosowań, operacje laserowe nie są odpowiednie dla każdego. Oto niektóre z przeciwwskazań:
  • Aktywne infekcje – zabiegi laserowe nie są zalecane u pacjentów z aktywnymi infekcjami w leczonym obszarze. Jednak ostatecznie o tym, czy możliwe będzie na przykład leczenie HoLEP decyduje lekarz.
  • Ciąża – jest to szczególny stan. W związku z tym każda ingerencja musi być starannie przemyślana. Ze względu na brak wystarczających badań ciąża jest często uznawana za przeciwwskazanie do niektórych typów operacji laserowych.
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi – pacjenci z tego typu problemami są dość szczególną grupą do operacji. Może bowiem pojawić się trudne do opanowania krwawienie. Z drugiej jednak strony operacja laserowa jest często wskazaniem w takim wypadku. Krwawienie bowiem nie występuje wcale lub w minimalnym stopniu.
  • Autor
    Kategorie Operacje laserowe, Laserowe usuwanie kamieni